(216) 456 43 24(pbx)  (0216) 456 43 24 info@kub.org.tr
    Ana Sayfa   Galeri   Yayınlar
               
  DURABİLİTE ARTTIRICI MİKRO KAPSÜLLER
 
  Özellikle tekrarlı donma-çözünme reaksiyonlarına maruz kalan betonların dayanıkılılığı probleme dönüşmektedir. Beton içerisindeki suyun donarak hacimce %9 oranında artması ile çimento pastası veya agreganın kapiler boşluklarında osmotik ve hidrolik basınç oluşmaktadır. Bu da betonun zaman ile dayanıklılığının azalmasına sebep olmaktadır. Bu durumu engellemek için beton içerisine kontrollu hava sürüklenerek betonun donma-çözünme direnci arttırılmaktadır.

 

Şekil 1 . Beton pastasının donma çözünme bozunması

Beton içerisine hava sürükleme işlemi iki değişik yöntem ile yapılabilmektedir:

 

1. Beton yapımında özel olarak üretilmiş olan hava sürükleyici çimento kullanılması ile

2. Beton üretimi sırasında karışıma hava sürükleyici katkı maddelerinin eklenmesi ile;

 

Özellikle betona hava sürüklemek için kullanılan betonkatkıların kullanımı sırasında bazı problemleri çok dikkatli yönetmek gerekir. Bunler doğru hava kabarcığı boyutu ve aralarındaki mesafedir. Özellikle beton üretimi gibi heterojen bir işlemde değişkenliği yönetmek çok zor olabilir. Önceden hazırlanmış kabarcık formları betonun içerisine konularak hava sürükleyici katkıların kullanımında görülen sorunlar azaltılabilir.(1,3)

 

Mikro Boşluklu Küresel Kapsüller:

10µm ile 60 µm çapları arasında üretilen boşluklu plastik küreler ile bir metod geliştirildi. Küreler beton hacminin %0,7 ile %1 arasında betona eklenebilir. Bu kürelerin kullanması ile beton içerisinde oluşan boşluk faktörüde maksimum izin verilen değerlerin içerisinde kalır. (0,07mm..gibi) % 1 kullanıldığında %5 hava sürüklenmiş beton elde edilebilir. Hava sürükleyici katkı kullanılmış betona göre dayanımı yaklaşık %30 daha fazla olur. (2)

 

Bu tarz bir sistem ile hava sürüklemenin avantajları:

• Daha güvenilir ve stabil

• Kalıcı ve sürüdürülebilir

• Hava sürüklenmiş beton üretimi sırasındaki sorunları minimize etme

Şekil 2: Mikro kapsüller ve beton içindeki çalışma şekli


Bu tarz sistemlerin kullanımı maliyeti yüzündençok yaygın kullanılmamakta ve çok özel uygulamalarda tercih edilmektedir. Son zamanlarda maliyetini daha makul hale getirmek için çalışmalar yapılmakta, bu ürünün sıvı halini oluşturmak için patentli çalışmalar devam etmektedir.

Referanslar:
1. Turan Özturan “Beton”
2. A.M. Paillere “Application of Admixtures in Concrete”
3. Neville,A.M. “Concrete Technology”
 
         
         
HyperLink
    KÜB DUYURU ABONELİĞİ
  KÜB duyuruları ve bültenlerinin size ulaşması için listemize kayıt olun.  
  Adınız:
 
  E-Posta Adresiniz: